poniedziałek, 06 lutego 2023r.

Zalety i wady sztucznych i żywych ogrodów wertykalnych

Pionowe ściany zielone stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem aranżacji nowoczesnych domów. Ponieważ właściciele domów i projektanci wnętrz wykorzystują je na wiele sposobów, wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że istnieje niesamowita różnorodność pionowych ogrodów zarówno w wielkości, jak i w kształtach. Jednakże sprawą podstawową jest wybór między ścianą pionową, na której rosną żywe rośliny lub są umieszczone sztuczne.

To, jaki ogród wertykalny wybrać do mieszkania, wymaga zweryfikowania zalet i wad obu rodzajów zielonych ścian. Poniżej podpowiadamy, jakie główne cechy posiadają te wyjątkowe dekoracje ścienne.

Sztuczne pionowe ściany ogrodowe – plusy i minusy

Sztuczne ogrody wertykalne są zazwyczaj wykonane z materiałów nienaturalnych i tworzone są jako alternatywa dla żywych ogrodów wertykalnych. Chętnie z tego rozwiązania korzystają osoby, które nie mają czasu na pielęgnację roślin na takiej ścianie. Zielona ściana może również być zainstalowana w dowolnym miejscu w domu i służyć jako wyjątkowa dekoracja, a przy tym można na niej umieścić wszelkiego rodzaju ozdobne kwiaty, czy zielono-liściaste rośliny.

Jednakże taka ściana ma również swoje minusy. Jedną z głównych rzeczy, których sztuczna roślinność po prostu nie może zrobić, jest dostarczanie tlenu i przetwarzanie emisji dwutlenku węgla w otoczeniu, tak jak robi to prawdziwa roślina. Dlatego te w miejscach, gdzie cyrkulacja powietrza jest ważna lepiej pomyśleć o ścianie z naturalnymi kwiatami.

Żywe ogrody wertykalne – zalety i wady

Żywy ogród wertykalny może przynieść korzyści środowisku na wiele sposobów, w tym filtrując i oczyszczając powietrze, a nawet równoważąc temperaturę i wilgotność otoczenia. Pionowy ogród złożony z żywych roślin reaguje również na pory roku, dzięki czemu może pomóc w utrzymaniu cieplejszej przestrzeni w zimie, wpuszczając słońce, lub zachować chłód latem, blokując słońce gęstymi liśćmi.

Do wad zaliczyć można wymagania roślinności żywej i pracochłonność takiej ściany zieleni. Żywy ogród wertykalny wymaga wielu stałych zabiegów konserwacyjnych, w tym podlewania, nawożenia i przycinania. Potrzeba dużo czasu, pieniędzy i energii, aby utrzymać żywy pionowy ogród żywy i pięknie wyglądający.

Korzyści z posiadania ogrodu wertykalnego, niezależnie od rodzaju

Zarówno żywe, jak i sztuczne zielone ściany mają pewne podobieństwa między sobą. Oba rodzaje pionowych ogrodów są pięknie zielone, a ma to działanie uspokajające. Często patrząc na rośliny, zmniejsza się obciążenie przemęczonych oczu, a zieleń może obniżyć ciśnienie krwi i zniwelować przykre efekty codziennego stresu.