niedziela, 05 lutego 2023r.

Ortodonta – kto to? Co obejmuje leczenie ortodontyczne?

Stomatologia to dział zajmujący się leczeniem różnych chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że stomatologia dzieli się na kilka dziedzin, do których zaliczamy ortodoncję. Czym dokładnie jest ortodoncja i co robi osoba specjalizująca się w tej dziedzinie?

Ortodoncja – czym jest?

Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest u osób, które borykają się z wadami zgryzu. Natomiast specjalista zajmujący się leczeniem wad zgryzu to ortodonta. Ortodoncja jeszcze do niedawna dotyczyła głównie leczenia przeprowadzanego u dzieci.

Na szczęście profesjonalny sprzęt, doświadczenie oraz nowoczesne rozwiązania sprawiły, że leczenie wady zgryzu może być przeprowadzane również u osób dorosłych. Nieprawidłowe położenie zębów, czy zaburzenia rysów twarzy spowodowane wadą zgryzu to wskazania do tego, aby udać się do ortodonty.

Leczenie u takiego specjalisty jest skuteczne, co przekłada się na znacznie lepszy wygląd zębów. Poza tym poprawia się również samopoczucie pacjenta, który może cieszyć się pięknym uśmiechem.

Czym dokładnie zajmuje się ortodonta?

Wady zgryzy to problem, z którym boryka się wiele osób. Niestety często nieprawidłowy zgryz z wielu powodów nie jest korygowany, co może przyczyniać się do pewnych nieprzyjemnych dolegliwości. Wady zgryzu, które nie zostaną wyleczone, mogą w przyszłości nawet spowodować powstawanie ubytków, zmianę wyglądu zębów, a także ich utratę.

Ortodonta dzięki dużemu doświadczeniu oraz wiedzy może pomóc pacjentom z dużymi i skomplikowanymi wadami zgryzu. Głównym zadaniem takiego specjalisty jest zakładanie aparatów dentystycznych, jednak ortodonta zajmuje się również badaniem wzrostu zębów oraz ich rozwoju. Co więcej, diagnozowane są tutaj także wady szczękowo-twarzowe.

Przygotowanie zębów do leczenia ortodontycznego

Jeżeli ortodonta określi, z jaką wadą ma do czynienia dobiera odpowiedni aparat na zęby i ustala dalszy schemat leczenia. Założenie takiego aparatu musi być poprzedzone zbadaniem zębów pod kątem próchnicy. Jeśli okaże się, że w zębach są ubytki konieczne będzie przeprowadzenie leczenia.

Dopiero w momencie, kiedy zęby będą wyleczone założenia aparatu ortodontycznego będzie możliwe. Należy zaznaczyć, że aparat może być założony nie tylko na zęby zdrowe, ale również te, które były już leczone. Oznacza to, że próchnica nie jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego, jeśli oczywiście została ona całkowicie wyleczona.