poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Lęki nocne – jak sobie radzić? Kogo dotykają takie zaburzenia snu?

photo 1604480132736 44c188fe4d20cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxtZW50YWwlMjBoZWFsdGh8ZW58MXwwfHx8MTY1NjYwODg2NQixlibrb 1.2.1q80w1080

Lęki nocne to niezbyt przyjemne schodzenie, które może powodować wiele różnych zachowań. Powodów lęków nocnych może być wiele, a więc zawsze taki problem powinien być skonsultowany ze specjalistą. Ponadto w takiej sytuacji osoba chora może powodować zagrożenie dla siebie lub innych, dlatego nie warto tutaj zwlekać z postawieniem odpowiedniej diagnozy oraz wdrożeniem leczenia.

Jak radzić sobie z lękami nocnymi?

Forma leczenia lęków nocnych uzależniona jest od tego, czy problem ten dotknął osobę dorosłą, czy dziecko. Poza tym wpływ ma tutaj również przyczyna, która spowodowała występowanie takich lęków. Niekiedy wystarczą wizyty u psychologa lub psychiatry, gdyż często za występowaniem lęków nocnych odpowiada stres, depresja, a także problemy psychiczne.

Oczywiście, aby móc skutecznie wyleczyć lęki nocne konieczne jest postawienie trafnej diagnozy i znalezienie przyczyny. Tylko wtedy będzie możliwe udzielenie pomocy osobie, która boryka się z nocnymi lękami. Leczenie tego problemu nie zawsze jest proste, więc nie należy na własną rękę podejmować żadnych prób leczenia.

Lęki nocne u dzieci

Lęki nocne to problem, który najczęściej dotyka dzieci. Na szczęście w większości przypadków lęki te zanikają wraz z wiekiem. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to regułą i problem ten może trwać znacznie dłużej.

Jeżeli więc nasze dziecko cierpi na lęki nocne, należy zapewnić mu ochronę podczas epizodów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. W przypadku takich dzieci bardzo ważny jest spokój, regularne zasypianie, aktywność fizyczna, właściwa dieta, a nawet temperatura panująca podczas w czasie snu.

Lęki nocne najczęściej są problemem, o którym osoba chora może nie wiedzieć. Po epizodzie dziecko wraca do łóżka i śpi dalej jakby się nic nie stało. Dodatkowo rano również może nie pamiętać, co działo się w nocy.

Jakie wyróżniamy przyczyny lęków nocnych?

Lęki nocne mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z nich są problemy psychiczne, z którymi może mieć do czynienia wiele osób. Poza tym należy również wspomnieć o zespole niespokojnych nóg, niedobrze snu, zbyt dużej ilości spożywanego alkoholu, a także przyjmowaniu niektórych leków.

Oczywiście nie są to jedyne przyczyny, które mogą odpowiadać za lęki nocne, ponieważ do takiego stanu doprowadzają również problemy z oddychaniem. Bezdech senny lub nieprawidłowe oddychanie może w dużym stopniu przyczynić się do lęków nocnych.