poniedziałek, 28 listopada 2022r.

Kupno mieszkania – na co zwrócić uwagę rynek pierwotny? Jak nie dać się oszukać podczas zakupu mieszkania?

photo 1649344683680 6be8d7b6e6e8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDl8fHNlbmlvcnN8ZW58MXwwfHx8MTY1ODUwNzE3Mgixlibrb 1.2.1q80w1080

Wiele osób chcących kupić mieszkanie ma wiele obaw. Ogromna inwestycja, jaką jest nabycie nowej nieruchomości powoduje, że boimy się pojawienia ewentualnych problemów. Ponadto potencjalni kupcy kupujący mieszkanie po raz pierwszy boją się tego, iż zostaną oszukani. Jednak czy podczas zakupu mieszkania naprawdę jest się czego obawiać?

Kupno mieszkania – co zrobić, aby nie zostać oszukanym?

Nabycie nowego mieszkania z rynku pierwotnego nie powinno budzić żadnych obaw. Niestety pomimo tego wiele osób boi się utraty swoich pieniędzy lub nieuczciwości dewelopera. Na co więc zwrócić uwagę w momencie zakupu mieszkania i jak nie dać się oszukać?

Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania Lublin rynek pierwotny od dewelopera, warto poszukać nieco więcej informacji o samym inwestorze. Czas działania na rynku czy opinie innych nabywców mieszkań to tylko niektóre z elementów, jakie należy sprawdzić.

Poza tym podczas spotkania z deweloperem powinniśmy poprosić o okazanie prawomocnego pozwolenia na budowę. Dokument ten jest niezwykle istotny, gdyż na jego podstawie inwestor może rozpocząć prace zgodnie z planem.

Po czym poznać nieuczciwego dewelopera?

Spotkanie z deweloperem to ważny etap, jeżeli chodzi o zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Jeśli podczas rozmowy deweloper niechętnie będzie odpowiadał na pewne pytania lub udostępnienie dokumentów będzie stanowiło dla niego problem, powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Oczywiście jak wcześniej zostało to już wspomniane, należy sprawdzić informacje o inwestorze, ale zdarza się, że nie zawsze wszystkie nieprawidłowości dostrzeżemy od razu. Osoba planująca zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma prawo wglądu do pewnych dokumentów. Ponadto ważne jest, aby wszystko to, co znajduje się w dokumentach było zgodne ze stanem faktycznym.

O co warto pytać dewelopera?

Deweloper ma obowiązek odpowiedzieć na każde nasze pytanie. Kupując więc mieszkanie, powinnyśmy pytać między innymi o standardy, okolicę, piętro, dodatkowe powierzchnie oraz strona, w którą skierowane jest mieszkanie.

Oprócz informacji o samym mieszkaniu nie należy zapominać o tym, aby uzyskać informacje dotyczące wysokość opłat administracyjnych, zasady rezerwacji mieszkań czy posiadaniu wszystkich dokumentów wymaganych podczas budowy nieruchomości. Osoba kupująca mieszkanie ma prawo do zadawania pytań, co pozwoli na podjęcie decyzji co do nabycia konkretnego mieszkania. Dzięki temu będziemy pewni czy faktycznie chcemy kupić wybraną przez nas nieruchomość.