niedziela, 05 lutego 2023r.

Jak się ubrać na bieganie zimą?

photo 1584934674502 b7036651d297cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxTaG9lJTIwcnVubmVyc3xlbnwxfDB8fHwxNjY1MzI1Mzc2ixlibrb 1.2.1q80w1080

Zimą nasze ciało jest znacznie bardziej narażone na wychłodzenie. Dlatego właśnie zmieniamy garderobę na  cieplejszą, która znacznie skuteczniej osłoni ciało przed wiatrem i mrozem. Wielu z nas nie chce też rezygnować z regularnego joggingu i postanawia mimo niesprzyjającej pogody korzystać z uroków zimy. W takim przypadku również nie należy zapominać o właściwym ubiorze…

Buty do biegania są najważniejsze…

Stopy są częściami ciała, które leżą najdalej od serca. Z tego powodu nasz organizm w sytuacji zagrożenia może samoczynnie obniżyć ich temperaturę po to, by ogrzać ważniejsze narządy. Dlatego musimy o kończyny zadbać sami. W trakcie biegania liczą się dopasowane buty Nike Air, które będą osłaniać stopy i zapewnią komfort w czasie treningu.

Które produkty na zimę będą najlepsze? Przede wszystkim należy dopasować Nike buty do biegania do rodzaju nawierzchni. Jeśli planujemy przeprowadzić trening na asfaltowej drodze, najlepiej wykorzystać obuwie z gumowym elastycznym spodem. Z kolei podczas terenowego biegu po zalegającym śniegu lepiej wykorzystać warianty z agresywnym bieżnikiem, który ułatwi stabilizację kroków.

Skarpetki termoaktywne pomogą w ogrzaniu stóp

Nawet najlepsze buty Nike Court nie zapewnią komfortu termicznego. Dlatego warto łączyć je z dopasowanymi skarpetkami. Ciekawym wyborem będą produkty termoaktywne, przygotowane ze specjalnej cienkiej tkaniny.

Takie skarpetki mają ściśle przylegać do skóry, przez co skuteczniej będą odprowadzać wilgoć od jej powierzchni. W ten sposób stopy będą przez cały czas suche, co zapobiegnie ich wychładzaniu. Skarpetki termoaktywne można łączyć z tradycyjnymi wełnianymi produktami, które rozgrzeją stopy w trakcie treningu. Warto zaopatrzyć się w produkty dłuższe, sięgające niemal do kolan, które zabezpieczą również wyższe partie kończyn dolnych.

A co z odzieżą górną?

Do biegania zimą, najlepiej wykorzystać bieliznę termoaktywną oraz standardowe dresy. Na tors można też założyć ciepły polar, który będzie stanowił doskonałą osłonę przed padającym śniegiem oraz wiatrem. Nie można też zapomnieć o czapce! Przez głowę najszybciej ucieka ciepło, dlatego podczas treningu musi być ona osłonięta.

Nie należy jednak przesadzać z ubiorem, by w trakcie biegu czuć się w pełni swobodnie. W tym przypadku puchowe, grube kurtki lepiej odłożyć i zamiast nich postawić na lekkie tkaniny. Zbyt ciepły ubiór może wzbudzić nadmierną potliwość, a to z kolei grozi zawianiem i wychłodzeniem w końcowej fazie treningu.