poniedziałek, 06 lutego 2023r.

Co to jest panleukopenia u kota? Sprawdź po czym poznać rozwój choroby

photo 1623387641168 d9803ddd3f35cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxkb2clMjBjYXR8ZW58MXwwfHx8MTY0NTAxOTg2Mgixlibrb 1.2.1q80w1080

Koty również narażone są na ataki bakterii i pasożytów. Niektóre choroby naszych pupili mogą być szczególnie niebezpieczne, inne z kolei są dość powszechne i nie wywołują poważnych objawów. Niestety zdarzają się problemy, które mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Przykładem poważnej choroby będzie panleukopenia, zwana również kocim tyfusem. Czym objawia się ta dolegliwość? I jak chronić przed nią pupila?

Panleukopenia – choroba wirusowa

Koci tyfus najczęściej przenoszony jest drogą pokarmową. Wirusy wywołujące chorobę wydalane są przez chore zwierzęta lub bezobjawowych nosicieli, mogą również przechodzić na inny organizm w moczu, ślinie lub wymiocinach. Dlatego w kontekście ochrony pupila istotne jest dbanie o to, co nasz kot je. 

Wirus FPV wywołujący panleukopenię jest bardzo odporny na działanie czynników środowiskowych i dość trudno go zwalczyć. Nie neutralizują go zimne czy wysokie temperatury, jest odporny również na większość środków dezynfekcyjnych. Dodatkowo w środowisku żywiciela może przeżyć nawet rok. Koci tyfus jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla młodych, u których śmiertelność wynosi nawet 75%. Osobniki starsze lepiej przechodzą chorobę, jednak w każdym stwierdzonym przypadku warto skorzystać z pomocy przychodni weterynaryjnej z Krakowa.

Jak rozpoznać chorobę?

Najczęściej panleukopenia ma gwałtowny przebieg. Początkowo można zaobserwować silną apatię, brak apetytu i chęci do ruchu pupila. Kot może leżeć na mostku z podkurczonymi ruchami i praktycznie nie wykonywać żadnych ruchów. Włosy pupila stają się nastroszone i matowe.

W dalszym stadium choroby pojawiają się wymioty. To moment, w którym powinniśmy udać się do weterynarza. Młode osobniki bardzo często nie przeżywają tego etapu, u starszych, które przetrwają dochodzi cuchnąca biegunka często z domieszką krwi. Objawom może towarzyszyć wysoka gorączka, jednak wraz z dalszym rozwojem choroby temperatura może gwałtownie spadać. Niestety nie jest to dobry znak, niekiedy w takim przypadku zwierzęcia nie da się już uratować…

Czy da się zapobiec chorobie?

Panleukopenia jest groźnym problemem, który może doprowadzić do śmierci pupila. Można się jednak przed nim chronić stosując specjalną szczepionkę. Weterynarz z Krakowa podaje ją zwierzęciu w pakiecie podstawowym, środek jednocześnie zabezpiecza zwierzę przed wirusami kociego kataru. Szczepienie można przeprowadzić już w wieku 8-9 tygodnia życia, następnie stosuje się powtórną dawkę w 11-12 tygodniu życia.

W zapobieganiu istotna jest też profilaktyka. Szczególne znaczenie ma ograniczenie czynników ryzyka, czyli dbanie o wysoką odporność pupila oraz zapewnienie komfortowych warunków do życia. Szczególnie istotne będzie zachowanie higieny poprzez częste czyszczenie kuwety, nieumieszczanie misek z jedzeniem i wodą w ich sąsiedztwie oraz regularne sprawdzanie tego, co nasz kot je.