poniedziałek, 06 lutego 2023r.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę? Jakie kroki należy podjąć po otrzymaniu wypowiedzenia?

photo 1434030216411 0b793f4b4173cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxlbXBsb3ltZW50JTIwY29udHJhY3R8ZW58MXwwfHx8MTY2MTg4OTk1OAixlibrb 1.2.1q80w1080

Praca za granicą to obecnie dosyć częstsze rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Większe zarobki, lepsze warunki pracy oraz możliwość zmiany otoczenia to główne powody, dla których wyjeżdżamy za granicę. Niestety może się zdarzyć, że niespodziewanie otrzymamy wypowiedzenie umowy pracę lub sami będziemy chcieli wręczyć taki dokument. Co więc powinno zawierać takie wypowiedzenie i dlaczego prawidłowe jego przygotowanie jest tak ważne?

Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech- jakie informacje muszą się tam znaleźć?

Najważniejszym elementem w każdym wypowiedzeniu jest podpis osoby wręczającej ten dokument drugiej stronie. Poza tym istotny okazuje się również powód wypowiedzenia w momencie, gdy dokument wręcza pracodawca. Chociaż przepisy nie określają konkretnie tego, czy wypowiedzenie musi zawierać przyczynę rozwiązania umowy to w niektórych sytuacjach informacja ta, musi się tam znaleźć.

Co więcej, w przypadku pracownika składającego wypowiedzenie powinien zostać dokładnie wyliczony okres wypowiedzenia w Niemczech, gdyż inaczej w świetle przepisów będzie ono nieskuteczne. Osoby, które nigdy wcześniej nie przygotowywały wypowiedzenia umowy o pracę, powinny zrobić to w sposób staranny, aby nie doszło do żadnych nieporozumień, zwłaszcza w przypadku pracy za granicą.

Sposoby doręczenia wypowiedzenia

Poza samym przygotowaniem dokumentu potwierdzającego chęć rozwiązania stosunku pracy niezwykle istotny okazuje się sposób doręczenia wypowiedzenia. Dokument ten nie może zostać wysłany poprzez e-mail, a także nie można dostarczyć jego kopii.

Warto jednak wiedzieć, że wypowiedzenie może zostać dostarczone pocztą lub kurierem. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż osobiste wręczenie wypowiedzenia jest znacznie prostsze i wiemy, że dokument na pewno trafi we właściwe ręce. Wypowiedzenie nie jest również brane pod uwagę w momencie, kiedy będzie ono w formie ustnej.

Otrzymanie wypowiedzenia nie zawsze musi być problemem

Chociaż otrzymanie wypowiedzenia umowy może przysporzyć wiele stresu, to jednak pomimo tego nie należy rezygnować z pracy za granicą. Zdobyte wcześniej doświadczenie może ułatwić nam poszukiwanie pracy w Niemczech, a co za tym idzie nie musimy wracać do kraju.

Co więcej, jeśli otrzymamy wypowiedzenie, możemy ubiegać się o zasiłek, co zapewni nam możliwość normalnego życia podczas poszukiwania kolejnej pracy. Wręczenie wypowiedzenia to sytuacje, które dotyczą wielu pracowników dlatego, jeśli również i nas dotknie ten problem nie warto się zniechęcać.