Nie da się ukryć, że rozwój technologii pędzi niczym najszybsze japońskie pociągi. Wraz z tym pojawiają się nie tylko duże szanse, ale również problemy. Okazuje się bowiem, że do zaspokojenia najwyższych potrzeb konsumentów potrzeba ekspertów, których brakuje w bardzo zauważalnym stopniu. Firmy chcące wzmocnić swoje działy IT mają niemały problem, bowiem popyt na pracowników znacznie przewyższa ich podaż. W opozycji do poszukujących przedsiębiorstw stoją jednak specjaliści, którzy dzięki takiemu obrazowi rynku pracy mogą pozwolić sobie na przebieranie w ofertach całymi dniami.

Gdzie potrzeba najlepszych specjalistów?

Raport CompTia pokazuje, że sektory informacji i komunikacji, produkcja, centra administracyjne i wsparcia, usługi profesjonalne, naukowe i techniczne, a także finansowe i ubezpieczeniowe to branże szczególnie zapatrujące się na nowych pracowników IT. Nic w tym dziwnego, bowiem przy aktualnie postępującej cyfryzacji ciężko wyobrazić sobie dany produkt lub usługę, której nie można znaleźć w Internecie. Aktualnie o aplikacje opierają się nawet muzea, opłaty za parkowanie czy usługi bankowe, a to nie jest przecież koniec!

Dużą część ekspertów „pochłania” również branża rozrywkowa, gdzie kasyna online aktywnie rekrutują kolejnych programistów do pracy na stronach takich jak Rizk. Dla nich również liczą się specjaliści ds. bezpieczeństwa, bowiem ciężko wyobrazić sobie, by portale, przez które przepływają tysiące dolarów dziennie nie były wyposażone w najwyższej jakości zabezpieczenia.

Podobnie wygląda sprawa z usługami bankowymi, gdzie eksperci mają do czynienia z ochroną nie tysięcy, a milionów dolarów. Trudno zatem oczekiwać, by najważniejsi gracze branży zawierzali bezpieczeństwo swoich klientów stażystom.

Problemy na rynku pracy w IT – popyt przewyższa podaż

Według najnowszego raportu amerykańskiego stowarzyszenia non-profit CompTia, w porównaniu z rokiem poprzednim nastąpiły znaczące zmiany na rynku pracy w branży IT. W porównaniu z końcówką 2020 roku, liczba reklamowanych ofert pracy na Starym Kontynencie wzrosła o 9 procent, podczas gdy w porównaniu do trzeciego kwartału, tychże ofert jest o 40% więcej. W raporcie ujęte zostały takie stanowiska jak programiści, twórcy stron internetowych, analitycy systemów i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, specjaliści i technicy wsparcia IT oraz administratorzy i technicy sieci i systemów. Mamy tutaj zatem pełen przekrój osób, które w pewien sposób stanowią podporę cyfrowego świata. Niezależnie od szczegółowej specjalizacji, umiejętności z branży IT stają się coraz bardziej wartościowe. Oferty pracy na stanowiskach technologicznych stanowiły około 13% wszystkich ogłoszeń o pracę w pierwszym kwartale 2021 r., w porównaniu z 11% w 2020 r. Jasno zatem widać trend rosnący i nic nie wskazuje na to, by miał on się chylić ku upadkowi.

Szkoły będą kreować ekspertów od cyberbezpieczeństwa

Sytuację na rynku pracy bacznie obserwują rządzący i starają się wspomóc korporacje, by w przyszłości miały do dyspozycji zdecydowanie większy wybór wśród pracowników. Co ciekawe, do krajów, które otwierają nowe, nowoczesne kierunki edukacji, dołączyła Polska. Minister Błaszczak kilka miesięcy temu potwierdził, że otwarte zostaną klasy mundurowe ukierunkowane na cyberbezpieczeństwo: „W nowym roku szkolnym uruchomimy kolejne klasy wojskowe. We wrześniu uruchomimy także program "#CyberMil z klasą” dla 16 szkół, które będą kształcić przyszłych fachowców od cyberbezpieczeństwa”.

Pomimo tego, że do programu zakwalifikowano tylko szesnaście placówek, nie będą one znajdować się w największych miastach. Z jednej strony jest to szansa dla młodzieży, która nie mieszka w czołowych metropoliach Polski, z drugiej jednak, wytworzony zostanie paradoks, gdzie to uczniowie z dużych miast będą musieli dojeżdżać do mniejszych miejscowości, a nie na odwrót, jak to miało zazwyczaj miejsce dotychczas.

Program nauczania został specjalnie przygotowany pod naukę o cyberbezpieczeństwie. Uczniowie będą kształcić się w zakresie informatyki ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa w obszarze bezpieczeństwa państwa. W programie nauczania znajdzie się też historia kryptografii oraz jej podstawy, algorytmika, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Zajęcia mają się skupiać przede wszystkim na współczesnych zagrożeniach cyfrowych oraz zarządzaniu ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Program zakłada również kryptograficzne aspekty danych osobowych.