Projektowanie stron internetowych stale ewoluuje, aby sprostać potrzebom coraz bardziej wyrafinowanych i wymagających odbiorców. To, co wiedzieliśmy o projektowaniu stron internetowych rok temu, jest już nieaktualne. Nowe trendy, które pojawiają się w projektowaniu stron internetowych są bardziej zaawansowane, sprawniejsze i bardziej przyjazne dla użytkownika niż kiedykolwiek wcześniej.

W ciągu ostatnich 10 lat lub więcej, posiadanie strony internetowej stało się absolutnym priorytetem zarówno dla firm, jak i osób prywatnych, jednak nie można poprzestać na umieszczeniu kilku stron treści i nadziei na najlepsze.

Problem polega na tym, że strony internetowe nie są już prostymi stronami do budowania cyfrowej obecności - są one również potężnymi narzędziami, które mogą zwiększyć ilość pieniędzy, jakie zarabiasz co miesiąc. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją stronę, musisz zwrócić szczególną uwagę na jej wygląd.

Przecież strony internetowe przeszły długą drogę od lat 90-tych, a nowoczesne projektowanie stron internetowych to coś więcej niż tylko rzucanie razem ładnego układu.

W tym artykule, stworzonym przez nasz zespół w Amelii, dowiesz się o dziesięciu najważniejszych elementach, o których należy pamiętać tworząc nowoczesną stronę internetową. Oto, co musisz wiedzieć:

Projektowanie - Znaczenie i poziom wpływu

Najlepsze praktyki projektowania stron internetowych prowadzą do uzyskania najlepszych informacji zwrotnych od użytkowników. Pytanie brzmi: dlaczego? Czy treść nie jest ważniejsza od wyglądu strony internetowej? Czy reakcja nie jest ważniejsza od tego, jakich czcionek używasz?

Oczywiście, te aspekty wpływają na ogólny wizerunek strony, ale są one niczym bez przestrzegania podstawowych zasad projektowania stron internetowych.

Aby strona była przyjemna, trzeba się upewnić, że jest estetyczna i nie męczy oczu widza. Przed czymkolwiek innym trzeba zrobić dobre pierwsze wrażenie, które jest sumą takich elementów jak dobre czasy ładowania, reaktywność i design.

Najlepiej zaprojektowane strony internetowe zawierają te elementy w sposób przemyślany i zrównoważony, tak aby końcowy rezultat był zadowalający dla użytkownika. Projektowanie stron internetowych jest procesem ciągłym i zawsze będziesz musiał wprowadzać nowe ulepszenia w obliczu zmieniających się trendów i zmieniających się oczekiwań użytkowników.

Niezbędne elementy nowoczesnego designu stron internetowych, aby mieć na nie oko

Przechodząc do nowoczesnego projektowania stron internetowych, istnieje kilka ważnych elementów, które odróżniają ładne, czyste, nowoczesne strony internetowe od innych, starszych stylów. Poniżej znajduje się lista tych elementów, a także wyjaśnienie, które pomoże Ci osiągnąć najlepszy rezultat.

Minimalizm

Ludzie często mylą modernizm z minimalizmem. Nie są one takie same, ale mają na siebie duży wpływ. Zasada minimalizmu polega na tym, że "mniej znaczy więcej", podczas gdy modernizm skupia się na przewiewnym projekcie, tak przejrzystym i czystym, jak to tylko możliwe.

W nowoczesnym projektowaniu stron internetowych należy mieć na uwadze ideę prostoty. Kierowanie się minimalistyczną zasadą pomoże odwiedzającym natychmiast przyswoić sobie informacje, które im dostarczasz. Poza tym, minimalistyczny design ma wiele zalet dla Twojej strony internetowej.

Palety kolorów

W nowoczesnym projektowaniu stron internetowych palety kolorów są dość skromne - są one proste, ale wystarczająco efektowne. Musisz być zgodny z paletą kolorów, gdy już ją wybierzesz, ponieważ stanie się ona częścią projektu Twojej marki.

Czerp inspirację z innych dużych stron internetowych, które dzięki prostej, spójnej palecie kolorów uczyniły swoją markę popularną. Zobacz FedEx, McDonald's, czy Amazon.

Nawigacja

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest system nawigacyjny strony. Im bardziej jest on skomplikowany, tym łatwiej jest dezorientować odwiedzających. Najlepiej jest zachować prostotę i szybkość reakcji, tak aby użytkownicy mogli szybko uzyskać dostęp do każdej interesującej ich sekcji witryny.

Nowoczesny design stron internetowych zachęca do korzystania z przejrzystego systemu nawigacji z dodatkową pomocą, aby pomóc użytkownikom w znalezieniu poszukiwanych informacji (np. za pomocą paska wyszukiwania z sugestiami lub wyszukiwania faceted search).

Typografia

Ludzie często zapominają, że typografia może mieć ogromny wpływ na projekt strony internetowej. Wybrane kroje pisma mogą mieć wpływ na ogólny wygląd strony internetowej. Przy łączeniu czcionek trzeba się dwa razy zastanowić, zwłaszcza jeśli chce się zbudować nowoczesną stronę internetową.

Krój pisma występuje w różnych kształtach i rozmiarach. Najlepiej jest stosować większe rozmiary czcionek, aby użytkownicy nie mieli problemów z czytaniem treści na wszelkiego rodzaju urządzeniach.

Dobrym pomysłem byłoby czerpanie inspiracji do projektowania stron internetowych od firm, które używają własnej, unikalnej czcionki zamiast gotowych, które można znaleźć na rynkach internetowych.

Markowy krój pisma może stworzyć poczucie indywidualizmu dla danej strony internetowej, co jest dokładnym wynikiem, do którego należy dążyć. Zobacz symboliczną czcionkę "Knockout" Beyonce jako odniesienie.

Biała przestrzeń

Wykorzystanie białej przestrzeni w projektowaniu stron internetowych jest niedoceniane, ponieważ może zmienić cały aspekt strony, gdy jest prawidłowo wykorzystywana. Gdy strona internetowa wypełniona jest zbyt dużą ilością informacji, przytłacza ona użytkowników i prawdopodobnie prześlizguje się przez jej zawartość, nie absorbując żadnej z nich.

Dodając kilka obszarów, które pozwalają użytkownikom odetchnąć i zrobić sobie przerwę od tych wszystkich treści, pomagasz im naładować akumulatory do następnego akapitu.

Biała przestrzeń jest wykorzystywana jako bardzo potrzebna przerwa wizualna. Minimalizuje ona rozproszenie uwagi i ustawia bardziej przejrzystą ścieżkę wzrokową, którą ludzie będą podążać podczas przeglądania Twojej strony. W nowoczesnym projektowaniu stron internetowych wykorzystanie białej przestrzeni jest prawie obowiązkowe, ponieważ akcentuje ona istotne informacje dla osób spieszących się.

Biała przestrzeń jest najłatwiejszym sposobem na skierowanie uwagi na określony temat. Dzięki temu strona będzie wyglądała na czystszą i bardziej przestronną, jak dobrze oświetlone pomieszczenie.

CTA

Pamiętasz, co mówiliśmy o przejrzystym systemie nawigacji? Przyciski Call-To-Action pomogą Ci to osiągnąć, a jednocześnie zwiększą szanse na to, że Twoi goście staną się rzeczywistymi klientami.

CTA są kluczowymi elementami w prowadzeniu użytkowników przez Twoją stronę internetową. Budując przycisk CTA, musisz wziąć pod uwagę, gdzie go umieścisz, jak go zaprojektujesz i jaki tekst do niego wykorzystasz.

W zależności od specyfiki Twojej strony internetowej, możesz użyć przycisku CTA na każdej stronie, ale nie więcej.

Ikonografia i fotografia

Strona internetowa jest niczym bez treści wizualnych. Oczywiście, wysokiej jakości kopia jest potrzebna, aby zapewnić minimalną ilość informacji, które użytkownik powinien uzyskać ze strony internetowej, którą odwiedza, ale towarzyszące jej obrazy sprawiają, że jest ona znacznie lepsza.

W nowoczesnym projektowaniu stron internetowych należy upewnić się, że wybrane zdjęcia lub ikony są odpowiednie dla wybranego tematu, palety kolorów oraz tematu strony.

Nie powinieneś używać zbyt wielu zdjęć, ponieważ mogą one spowolnić Twoją stronę i sprawić, że będzie wyglądała na zbyt zagraconą. Trendy 2019 zachęcają do korzystania z unikalnych, wysokiej jakości zdjęć, które dają użytkownikom wgląd w to, o co chodzi w Twojej witrynie.

Im bardziej osobista treść, tym lepsze wrażenia dla użytkownika.

Obrazy bohaterów

Innym popularnym trendem rządzącym nowoczesnym wzornictwem stron internetowych jest wykorzystanie pełnoekranowego obrazu jako bazy dla strony głównej. Obrazy Hero to banery o maksymalnym rozmiarze umieszczone nad fałdą, które przyciągają uwagę użytkowników i zwiększają ich zainteresowanie.

Oczywiście, musisz się upewnić, że obrazek bohatera nie utrudnia użytkownikowi czytania tekstu, który znajduje się nad nim. Jeśli przecina się on z twoim menu nawigacyjnym, tekst musi mieć kontrastowy kolor i większy rozmiar, aby zapewnić wyraźną widoczność.

Reakcja

Reakcja odnosi się do zdolności strony internetowej do dobrego wyglądu i dobrego funkcjonowania na urządzeniu dowolnej wielkości. Jeśli użytkownik spróbuje uzyskać dostęp do sekcji na Twojej stronie internetowej, ale nie będzie mógł, ponieważ nie została ona zaprojektowana z myślą o rozmiarze ekranu swojego urządzenia, odejdzie - tak po prostu.

Dzisiejsi użytkownicy mają dostęp do sieci za pomocą wielu różnych urządzeń w danym momencie, a użytkownicy mobilni będą tworzyć duży segment odbiorców dla każdej nowoczesnej strony internetowej.

Filmy wideo w tle

Oprócz wykorzystania pełnoekranowego obrazu jako tła dla Twojej strony głównej, popularne stały się również inne trendy - filmy w tle. Są one trudniejsze do zrealizowania, biorąc pod uwagę, że strona musi być responsywna, ale są warte całego wysiłku.

Można je wykorzystać do szybkiego, wciągającego i estetycznego opowiedzenia Twojej historii, a od momentu wejścia użytkownika na Twoją stronę, jego uwagę przykuwa film w tle.

Film powinien zawierać kluczowe punkty twojej pracy. W ten sposób odwiedzający od samego początku będą wiedzieli, o co chodzi na Twojej stronie i będą mogli skierować swoją uwagę na to, co ich interesuje, nie przeskakując przez Twoją kopię.

Kończące się myśli o nowoczesnym projektowaniu stron internetowych

Przeczytałeś teraz kilka rzeczy na temat najbardziej powszechnych praktyk w nowoczesnym projektowaniu stron internetowych. Istnieje oczywiście wiele innych aspektów, które mogą pomóc w projektowaniu nowoczesnych stron internetowych, ale przestrzeganie tych podstawowych zasad jest doskonałym punktem wyjścia.

Aby jak najlepiej wykorzystać swoją stronę, połóż podwaliny używając tych elementów i nie zapomnij dodać osobistego akcentu do swojej strony, aby zbliżyć się do odwiedzających.